Dijital Baskı

Tasarım, Dijital Baskı ve Uygulama

Dijital baskı bilgisayar ortamında hazırlanmış olan grafik tasarımlarının farklı materyaller üzerine farklı uygulama alanları ile görselliğin kaliteli, hızlı bir şekilde reklama dönüştürme aracıdır. Başlıca folyo, one way vision, vinil, mesh gibi malzemeler dijital baskının vazgeçilmezlerindendir. Ülkemizde en çok solvent ve su bazlı mürekkep baskı tercih edilmektedir. Son birkaç yıldır, öncülerinden olduğumuz Uv Baskı ön plana çıkmaya başladı.

Dijital baskı kalıp gerektirmez ve ofset baskı gibi kurulum maliyeti yoktur. Minimum adet sınırı da yoktur. Bu yüzden özellikle düşük adetlerde maliyet ofset baskıya göre çok düşüktür. Kalıp hazırlığı olmadığı için dijital baskı daha kolay ve hızlı bir çözümdür. Dijital baskı kalitesi bu alanda teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak sürekli artmakta ve ofsete yaklaşmış durumdadır. Dijital baskılı reklam afişleri kişiye özel basılabilmektedir. Her bayiye veya bölgeye özel, farklı içerikli reklam ürünleri bastırabilirsiniz.

Derin Graf Ajans olarak teknolojiyi takip ederek modern tuttuğumuz makine parkurumuz ve hiç ara vermeden sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla birçok yeniliğe imza attık. Dijital baskı işinde kalite, ürünleri iyi tanımak ve kullanım alanlarına hakim olmakla sağlanır. Deneyimin yanında titiz çalışma ve modern makine parkuru gerektirir. Derin Graf Ajans çalıştığı binlerce mutlu müşterisiyle sektörün önde gelen firmalarından biri haline gelmiştir. Folyo baskı, vinil, one way vision, mesh ve tüm dijital baskı türlerinde hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet vermekteyiz.


6 adet 1440 dpi, eco solvent iç mekan kalitesinde baskı makinası.
Yüksek kalitede günlük 1500 m2 baskı kapasitesi.

- Folyo
- Örtücü Folyo
- Şeffaf Folyo
- Branda
- Oneway
- Kanvas
- Vinil
- Mesh
2 adet geniş formatlı solvent bazlı makina.
Yüksek kalitede günlük 5000 m2 baskı kapasitesi.

- Folyo
- Örtücü Folyo
- Şeffaf Folyo
- Branda
- Oneway
- Kanvas
- Vinil
- Mesh
2 adet baskes makinası, CNC router kesim makinası, sert zemin ve zengin rulo çeşitleri, CNC router kesim makinası.

Bilmeniz Gerekenler

Kanvas Baskı Nedir?

Kanvas baskı, odanız kullanmak istediğiniz aile fotoğraflarınız, geçmiş yıllarda çekilmiş okul hatıralarınız veya hayatınızda büyük bir anlam taşıyan fotoğrafları sergilemek için mükemmel ve göz alıcı bir yöntemdir. Kanvas üzerine baskı ile dilediğiniz kişiye özel fotoğraflarınızı asmaya hazır bir şekilde ürettirebilirsiz.

Kanvas üzerine dijital baskı tekniği ile uygulanan çalışmalar tual üzerine yapılan boyama çalışmaları ile karıştırılmamalıdır. Kanvas materyaline baskı yapıldıktan sonra ahşap çerçeveye gerilerek uygulanmaktadır. Genellikle çerçevesiz görüntüsü ile tercih edilirken özel çerçeveler de yapılabilmektedir. Germe işlemi yapılmadan da rulo şeklinde üretim yapılabilmektedir.

Genellikle fine art baskı ile kanvas baskılar karıştırılabilmektedir. Fine art baskılarda kağıda baskı yapıldıktan sonra kompozitle birleştirilmektedir. Ancak kanvas baskılarda ahşap çerçeveye gerilerek asmaya hazır şekilde teslim edilmektedir.

Kanvas ürünlerinde genellikle iki farklı materyal kullanılmaktadır. Bunlar polyester kanvas ve pamuklu kanvasdır. Bu ürünler müşterilerimizin tercihlerine göre kullanılmakta ve stoklarımızda iki tip üründe bulunmaktadır.

Kanvas güçlü ve dayanıklı özel örgü sistemi ile üretilmiştir bir tür kumaştır. Genellikle satın almış olduğunuz kanvaslar pamuk veya plastik yapılı polyesterden üretilmektedir. Bu iki ürün arasındaki ana fark rengi ve dokusudur.

Bu nedenle polyester tabanlı kanvaslarda renkler daha canlı durmakta, ancak pamuklu kanvaslar daha çevre dostu ve uzun ömürlüdür. Peki hangi kanvas daha iyidir ? Bu tamamen kanvas baskıdan beklentinize göre değişmektedir. Daha canlı ve fotoğraf kalitesine daha yakın bir baskı bekliyorsanız polyester kanvas size göredir. Ancak daha soft görüntü ve pamuğun dokusunu fotoğraflarınızda hissetmek istiyorsanız pamuklu kanvas tercihiniz olacaktır.


Mesh Baskı Nedir?

Mesh Baskı, yüzeyinde bulunan binlerce küçük hava deliği sayesinde hava akışını sağlayabilen ve bu sayede oldukça dayanıklı olan bir dış mekan ürünüdür. Yüzeyinde bulunan delikler sayesinde hava akışının sağlanması çok rüzgarlı bölgelerde kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Normal viniller rüzgara karşı dayanıklı değildir ve yırtılmalar yaşanabilmektedir. Ancak Dijital Mesh Baskı da bu söz konusu değildir.

Dış mekan reklamlarında fazlaca tercih edilen bir üründür. Mesh baskının delikli olmasından dolayı baskının genelde iyi çıkmayacağı düşünülmektedir. Bir bakıma doğru bir yaklaşım olsa da büyük alanlarda kullanıldığı zaman görsel bir bütün halinde gözlemlenebilmektedir.. Zahmetli ve riskli bir iş olan mesh baskı her basamakta dikkatli yapılması gereken bir işlemdir.

Dayanıklılığı oldukça fazla olan Mesh Baskı, üzerindeki delikler sayesinde ışık geçirgenliği oldukça yüksektir. Bu sayede iç mekanları da karartmadan cephenizi kaplayabilirsiniz. Yüzeyindeki delikler sayesinde rüzgara karşı dayanıklılığı, özellikle bina cephelerinde veya cephe tadilatlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Hafifliği, esnekliği, alevlenmeye karşı dayanıklılığı, kolay temizlenmesi, küflenmemesi, suya veya ağır hava koşullarına dayanıklılığı sayesinde, her türlü cephede, iç ve dış mekanda kullanılmaktadır.

Mesh Baskı, dış mekanda kullanıldığında üzerindeki delikler sayesinde normal vinillere göre daha uzun süre kullanılabilir. Yani daha az yıpranma ve yırtılma yaşanmaktadır. Yıpranma ve yırtılma olmadığından dolayı reklamınızın ömrünün uzamasının yanı sıra, reklamın uzun süre fark edilmesini sağlar. Birkaç hafta boyunca bir caddenin karşısına geniş çaplı bir banner asarken veya daha küçük çaplı bir banner asarken, mesh baskı afişinizin uzun süre açık havada kalmasını ve insanların reklamınızı okuyacağını garanti eder.

Ayrıca Mesh Baskı ile yapılan cephe kaplamalarda dışarıdan reklam görünür iken, iç mekandan dış mekan gözlemlenebilmektedir.. Bunun sebebi ise yine Mesh’in yüzeyindeki deliklerdir.

Mesh Baskı, genellikle cephe kaplamalarda ve cephe tadilatlarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, stadyum gösterilerinde, tiyatrolarda ve iç mekanlarda da duvar dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Ancak solvent bazlı boya ile baskı yapıldığı ve bu sayede olumsuz hava koşullarına dayanıklı olduğundan daha çok cephe kaplamalarında kullanılır. Ayrıca solvent bazlı boya sayesinde boya oldukça dayanıklı olup, herhangi bir korunmaya ihtiyacı yoktur. Mesh baskı genellikle rüzgarın fazla olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Rüzgarın fazla olmadığı alanlarda genellikle Avrupa vinil veya Uzakdoğu vinil kullanılmaktadır.


Vinil Baskı Nedir??

Vinil baskı çoğunlukla dış mekanda kullanılmak ile birlikte zaman zaman iç mekanlarda da ucuz maliyetleri nedeni ile tercih edilebilmektedir. Genelde binaların büyük cephelerinde, reklam alanlarında veya tabelalarda tercih edilmektedir. 3 metre ve 5 metrelik seçenekleri ile devasa boyutlarda vinil baskılar yapılabilmektedir. Açık hava reklamcılığında folyo ile birlikte en çok kullanılan baskı materyalidir.

Vinil baskı piyasada daha çok branda baskı olarak tanınmaktadır. Vinil, polistiren ham maddesi esaslı sarmal bir yapıya sahiptir. Reklam sektörünün ihtiyaçlarını bir hayli karşılayan branda baskı sistemi tek parça üretimle hemen hemen istenilen her türlü alana hitap etmektedir. Son zamanlarda yüksek kaliteli dijital baskı makinalarının yaygınlaşması ile birlikte fotoğraf kalitesine yakın baskılar alınabilmektedir.

Piyasada en çok kullanılan Vinil (Branda) türleri Avrupa ve Uzakdoğudur. Avrupa viniller sarmal yapısı ile Uzakdoğu vinillere göre daha sağlam ve uzun ömürlüdür. Genellikle rüzgarlı cephelerde Avrupa Vinil tercih edilmektedir. Uzakdoğu vinil ise daha uygun bütçelerde kısa süreli reklam çalışmaları için uygundur. Işıklı ve ışıksız vinil seçenekleri ile bir çok uygulama alanına hizmet vermektedir.
Vinil uygulamalarımızda genelde 440 gram Avrupa Vinil kullanmamızla beraber yüksek kaliteli ürünler üretilmektedir. Dış cephe ve tabela gibi alanlarda düzenli ve kaliteli işlerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen branda fuar çalışmalarında da kullanılmaktadır.

Vinil malzemesi ön yüzey kısmında baskıyı rahatça tutabilmesi için PVC bir yüzeye sahiptir. Dış mekan da en dayanıklı, hafif ve baskı kalitesi yüksek materyal olarak bir çok alanda kullanım sunmaktadır.


One Way Vision Baskı Nedir?

One way vision baskı, adından da anlaşıldığı üzere tek taraflı görüş sağlanarak oluşturulan bir baskı türüdür. Halk arasında delikli folyo olarak da bilinir. Genellikle cephe kaplamalarında kullanılan one way vision baskı sayesinde dış mekandan görsel belirgin hale gelirken iç mekandan gözlemleyenler dışarıyı görebilir. Genellikle cam kaplı binalarda uygulanan bu malzeme delikli ve kendi kendine yapışabilen bir malzemedir. Alışveriş merkezlerinde ve cam cephe yapılarda one way vision baskıya sıklıkla rastlamaktayız. Bu malzemenin amacı aslında iç mekan görünümü engellemek ile beraber gün ışığını engellememektedir. Aynı zamanda harika bir reklam aracı olarak kullanılmaktadır.

One way vision baskı, diğer baskı türlerine göre delikli yapısı itibari ile görsel kayıplar oluşturmaktadır. One way vision baskı sayesinde hem mağazanızın reklamını yaparken, delikli yüzeyi sayesinde güneşi de hissedebilirsiniz. Ayrıca kişiye özel baskılar sayesinde mağazanın penceresinde görmek istediğiniz herhangi bir tasarımı uygulayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin ilgisini çekebilir veya merak etmesini sağlayabilirsiniz.

Geçmiş zamanlarda binaların cephelerine yapılmış olan giydirmeler içerden bakıldığında dışarıyı görmeyi kısıtlamaktaydı. Ancak delikli folyo sayesinde hem içerden dış alan rahatlıkla görülebilir, hem de bina cephesinde dışarıdan görülebilen kaliteli ve çekici reklamlar yapılabilir.

One way vision, ince olmasına rağmen gayet dayanıklı bir malzemedir. Malzemenin üzerindeki deliklerin çapları değişkendir. Deliklerin çapları ne kadar az olursa görselin kalitesi de bu oranla artmaktadır.

One way vision baskıda solvent bazlı boyalar kullanılmaktadır. Bu sayede boyalar bina cephelerinde sert koşullara yüksek dirence sahip olmaktadır. Solvent bazlı boya güneş ışığı, kar, yağmur gibi etkenlere karşı gayet dayanıklıdır. Bu sayede reklamınız uzun süre bina cephesinde veya mağaza camlarında uzun süreler kullanılabilir.

Otobüs, araba gibi taşıtların camlarına da one way vision kaplama yapılmaktadır. İçerde bulunan bölümden dışarı rahat bir şekilde görünebildiği için görüntü alanı kısıtlanmamaktadır.


Dijital Baskı Örnekleri